14 dubna 2024

Zahrada

Jak se postarat na podzim o okrasnou zahradu

Podzim je období, kdy květiny postupně ztrácí své barevné květy a ukládají se k zimnímu vegetačnímu klidu. Jsou však i květiny, které právě v říjnu začínají kvést, aby ozdobily vaši zahradu. Jde zejména o chryzantémy, begonie či krásnoplodky. Co byste tedy v říjnu měli na zahradě zvládnout?

Chcete-li sázet okrasné dřeviny, pak je právě říjen nejpříznivějším obdobím. Sázet můžete listnaté i jehličnaté dřeviny, je ideální doba také pro sázení živého plotu.

Nové vs. použité nářadí

Jste kutil nebo si rád jen tak pro radost něco doma opravíte či vyrobíte? Občas je zapotřebí složitějších, větších a často drahých přístrojů či nářadí, aby váš výrobek vypadal přesně podle vašich představ. Pokud byste měli vše kupovat, bude vás to stát celé jmění. V případě nářadí však není nutné, aby bylo vše nové, můžete si pořídit použité kvalitní pracovní nástroje, které vám prokážou úplně stejnou ne-li lepší službu a jsou přitom za mnohem přijatelnější cenu.

Zahradu před nebo za domem

Chystáte-li se stavět dům, je třeba si rozmyslet, zda budete chtít mít zahradu celou za domem nebo si necháte místo na alespoň malou předzahrádku. Předzahrádky jsou k vidění snad v každé dědině. Slouží k pěstování zeleniny, květin, často bývají z větší části vydlážděné a můžete zde tedy parkovat vaše auta vy nebo vaše návštěvy.

Dříve bylo možné začít stavět dům hned na kraji pozemku, v současné době je však v platnosti zákon, díky kterému vám stavební úřad nepovolí začít stavět blíž než tři metry od hranice pozemku. Tím vzniká prostor pro předzahrádku.

Kvalitní bazén od profesionálů

Kdy jindy začít řešit bazén než v létě? Právě v tomto období se potřebujete nejvíce zchladit a osvěžit. Proč podnikat dlouhé cesty na koupaliště přecpaná lidmi, když můžete mít krásný bazén přímo doma na zahradě? Je jen otázkou, komu můžete vybudování bazénu svěřit. Nejvíc se vyplatí vsadit na zkušenosti. Bazény Waltr jsou firma, která se zabývá budováním bazénů již více než 17 let, jejich zkušenosti jsou tedy skutečně neocenitelné.

Bazény Waltr nabízí kvalitní bazény včetně instalace, tedy kompletní služby na klíč.

Jak na kompost

Máte-li dům se zahrádkou, určitě jste už zjistili, že vám zde vzniká spousta organického odpadu. Zároveň občas potřebujete zajisté někam dosypat kvalitní zeminu. Řešením je výroba vlastního kompostu a z něj kompostováním humus. Jak by však měl kompost správně vypadat?

Základní vrstvu kompostu by měl tvořit hrubší a především vzdušný materiál, vhodné jsou nadrobno nasekané nebo nadrcené větve z prořezávky stromů a keřů, dřevní štěpka, hobliny nebo dřevnaté stonky květin.

Pořizujeme si traktor

Traktory patří k osvědčeným zemědělským strojům především díky své univerzálnosti a všestrannému využití. Agrocentrum ZS nabízí vysoce výkonné traktory renomovaných značek Massey Ferguson a Valtra, tyto traktory jsou velmi praktické a lze je využít pro velmi rozmanité činnosti. Agrocentrum ZS nabízí obratné a výkonné traktory, jejichž výkon se pohybuje v širokém rozmezí od 68 do 370 koní.

Vybíráme kvalitní sekačku

Každý, kdo má na zahradě trávu, ví, jak často je třeba ji zkracovat, aby trávník vypadal stále udržovaně. Je důležité vybrat si na to správný nástroj. Asi je celkem logické, že máte-li zahradu rozlehlou a potřebujete-li sekat velkou plochu trávy, nebudete si pořizovat strunovou sekačku do ruky, ale vsadíte spíš na zahradní traktůrek, který má mnohem větší záběr a pomůže vám pokosit zahradu pohodlně a zároveň rychle.

Když je třeba posekat trávu

Asi každý z nás ví, jaké to je, když je nutně potřeba posekat zahradu a zároveň není čas ani energie. Buď potom zvítězí váš smysl pro povinnost nebo vyhraje tráva, která si vesele roste dál. Nebo možná existuje ještě jedna možnost, co kdyby za vás někdo trávu pravidelně sekal, abyste vy nemuseli? Ne, nemáme na mysli najatého zahradníka, ale spíš robotickou sekačku. Robotická sekačka pracuje na podobném principu jako robotický vysavač, stačí jí vymezit hranice, kde má sekat a poskytnout jí tak jasně dané pole působnosti.

Kam s nářadím

Věčný problém, se kterým se potýká asi každý zahradník, je způsob uložení zahradního náčiní, nářadí a nejrůznějších potřeb. Ono se to nezdá, ale na údržbu zahrady potřebujete spoustu nástrojů, pokud chcete, aby vaše zahrada k něčemu vypadala.

Nástroje a nářadí není problém sehnat, kam je ale uložit? Většina lidí má přímo v domě či v garáži dílnu, takže různé přístroje, které jsou citlivé na vlhko, jako jsou motorové pily, sekačky apod., mají uloženy zde. To však pro údržbu zahrady zdaleka nestačí.

Praktický a originální zahradní nábytek

Někdo si potrpí především na praktičnost a účelnost, jinému jde hlavně o design, každý však vyžaduje maximální kvalitu a dlouhou životnost. To platí obecně a dvojnásob, pokud jde o zahradní nábytek. Pro příjemný vzhled a komfort při relaxaci si lidé oblíbili ratanový nábytek, ten se však hodí spíš do interiéru, zimní zahrady nebo někam, kde na něj nebudou působit změny vlhkosti.