25 června 2024

Zahrada

Trávník jako na golfovém hřišti

Závidíte golfovým hřištím dokonalé travnaté plochy? Rádi byste kolem domu měli také krásný zelený pažit? Není to tak jednoduché, jak to vypadá, chcete-li mít reprezentativní travnatý koberec kolem domu, je třeba mu věnovat dostatečnou péči.

 

Jak vybrat vhodný druh trávy

 

 

Travních směsí existuje několik druhů, liší se především odolností vůči zatížení. Rozeznáváme tedy okrasný, rekreační, sportovní trávník a další. Na běžných zahradách se nejčastěji objevuje sportovní typ trávníku.  

Sekání trávy nás baví

Už odmala mě rodiče nutili na zahradě sekat trávu, dali mi do ruky sekačku, tenkrát elektrickou, a nesměl jsem domů, dokud nebyla tráva ze zahrady pryč. Vybavuji si, jak bylo nepraktické vláčet se s prodlužovacím kabelem a dávat pozor, abych jej nepřesekl. Sám mám nyní dům se zahradou, takže jsem potřeboval vyřešit otázku sekání trávy i já. Protože s elektrickou sekačkou opravdu nemám dobré zkušenosti, sáhl jsem automaticky po motorové.  

Odborná pomoc při péči o zahradu

Každý ví, že o zahradu se musíte starat. Není možné myslet si, že necháte trávník ležet ladem a on bude sám od sebe krásný, hustý a bude se ještě sám sekat. Moderní zahrady jsou často hodně zatravněné, protože majitelé nemají mnoho času plet záhonky a starat se o bylinky, zeleninu nebo okrasné květiny. Pěstování trávníku je mnohem méně náročné, i když i ten vyžaduje určitou péči.  

Kde si nejlépe odpočinete

Majitelé rodinných domků mi jistě dají za pravdu, že nejlépe se relaxuje venku na zahradě. Proto u tolika z nich najdete terasy otočené na jih nebo západ, kam celý den svítí slunce. Zde je totiž to místo, kde si lidé nejlépe odpočinou. Ovšem terasa samotná nestačí, potřebujete k tomu pořádné vybavení. V první řadě nesmí chybět správný zahradní nábytek. Není až tak podstatné, z jakého je materiálu, podstatná je jeho kvalita. Daleko důležitější je správný tvar, aby se vám dobře sedělo či leželo, abyste měli pohodlí a mohli v klidu relaxovat.
  

Jak upravit zahradu

 

Co se týká exteriéru domu, chcete, aby vypadal elegantně a ladil s domem, proto v souladu s fasádou vybíráte barvu plotu a samozřejmě také dlažbu na terasu nebo kolem bazénu. V současné době jsou velmi moderní přírodní materiály. Ovšem mít místo chodníčku ke vstupním dveřím trávu není zrovna praktické. Stačí, když jednou zaprší, a máte před vchodem bahnité jezero. Když to nebude trávník, můžete použít kamenný koberec TopStone. O co se jedná?  

Plot ano nebo ne?

Pokud přemýšlíte, zda mít u domu plot či nikoli, představte si, jaké by to bylo muset pokaždé otevřít a zase zavřít branku. Znamenalo by to mít klíč navíc. Na druhou stranu plot by chránil váš dům před nezvanými návštěvníky a také psy bez pánů, kteří vám chtějí za dveřmi nechat svůj "pozdrav". Plot může při správném výběru také sloužit jako dekorativní prvek, stačí si dobře vybrat. Pokud si ještě nejste jisti, zda plot ano nebo ne, sestavte si seznam pro a proti a jednoduše je porovnejte. Snadno tak dospějete k racionálnímu rozhodnutí.

Marimex – bazén pro každého

V zimním období mnozí z nás netrpělivě očekávají příchod jara a záhy léta s vysokými teplotami a slunnými dny. Když potom ale přijdou, hledáme, jak se zchladit a svlažit. Nejlepším řešením je skočit do příjemně studené vody. Ne každý má však v dosahu rybník nebo koupaliště, kam by mohl zajet. Vzhledem ke geografické poloze naší republiky ani moře nemáme, a tak si jej musíme nahradit jiným způsobem. Řešením je koupě bazénu a jeho umístění na zahradu, kde se můžete v parných dnech vykoupat, kdy vás napadne.

Jak vypadá zahrada v zimě

Obecně panuje názor, že zahrada v zimě není ničím zajímavá. Zdaleka to však nemusí být pravda, vysadíte-li vedle teplomilných rostlin také další okrasné dřeviny a květiny, dočkáte se temné zeleně jehličnanů i živé zeleně okrasných dřevin a jejich výrazných často karmínových plodů. Přestože mrzne, je třeba čas od času rostliny i v zimě zalít. To se provádí vlažnou vodou nejlépe kolem poledne, kdy je nejtepleji. Co se týká mulčování, je třeba být opatrní. Mulč pokládejte vždy pouze okolo rostlin, nikdy na ně, protože pokud se mulč během zimy rozloží, vystaví naráz rostlinu teplotnímu šoku. Mulčování má přitom za úkol udržovat konstantní teplotu zeminy v okolí kořenů rostlin.

Plot, který se hodí ke každému domu

Podzim je ideální dobou, kdy stavět plot. Čeká-li i váš dům na oplocení, dopřejte mu je. Otázkou pro většinu lidí zůstává, jaký druh oplocení vybrat. Možností je celá řada, záleží pouze na vašich preferencích a požadavcích, co od plotu očekáváte. Je asi jasné, že pletivový plot nebude stejně funkční jako plot dřevěný nebo betonový. Betonové ploty volí většinou lidé, kteří chtějí od plotu komplexní vlastnosti. Betonové ploty totiž splňují vysoký designový standard a zároveň jsou nanejvýš praktické.

Jak připravit zahradu na zimu

Každý zahrádkář jistě ví, že nástup podzimu a zimy znamená pro jeho zahradu změny oproti létu. V létě zahrada kvete všemi barvami, na podzim však květy opadají a zanedlouho za nimi následují i listy. Jak se správně postarat o vaši zahradní floru? Co všechno je potřeba zařídit, aby byla vaše zahrada připravená na další zimní období?

V rámci údržby je nejdůležitější zazimování zahrady. Mezi základní úkony patří stříhání trávníku a živého plotu, drcení zahradního odpadu a dřevin a samozřejmě úklid opadaného listí.