14 července 2024

Kde se vzaly papírové ubrousky

Dnes je používáme naprosto běžně, ale jen málokdo se zamýšlí nad tím, jaký vlastně mají papírové ubrousky a kapesníky původ. Ubrousek při stolování používali již staří Římané, který podle názvu pocházejícího z punštiny měl zřejmě prapůvod v Kartágu. Římané je používali nejen k otření rukou, ale také do nich zahalovaly výslužky z hostiny. Zvykem bylo, že si každý host na slavnost přinesl vlastní ubrousek. Kapesníky znali rovněž již staří Římané, kteří je nosili jako módní doplněk a znak vysokého postavení ve společnosti.

Tapety do každého pokoje

Bílé stěny jsou jednoduché a elegantní řešení, které se hodí ke každému stylu zařízení interiéru. Ne každému ale musí vyhovovat bílá barva úplně všude, v kombinaci s minimalistickým stylem může interiér působit stroze a neosobně. Není však takový problém to změnit, jednoduše použijte ve vašem interiéru barvy. Stačí vymalovat jednu stěnu jemnou barvou, nebo vsaďte na léty ověřený prostředek zútulnění interiéru – tapety. Již v dobách středověku je na svých hradech a později zámcích využívala šlechta. Dodnes jsou tapety moderní, byť v trochu odlišné podobě.

Jak vybrat svítidlo na chodbu

Světlo potřebujeme k životu. Dříve lidé vstávali a chodili spát podle slunce, dnes to již není třeba a mnohdy to ani není možné. Třeba v továrnách, kde je nepřetržitý provoz, nebo závodech, které začínají ráno v šest hodin. Všude tam je zapotřebí umělého osvětlení. S tím u nás poprvé přišel František Křižík v roce 1878, kdy vylepšil obloukovou lampu, takže mohla fungovat jako pouliční osvětlení. Co by asi Křižík říkal dnes na nové úsporné žárovky, které poskytují světlo skoro zadarmo a šetří životní prostředí?