29 března 2024

Stavba

Vybíráme stavební firmu

Když si máte vybrat firmu, která postaví váš dům, nemělo by být vaše rozhodnutí unáhlené. Naopak chce to hodně přemýšlet, zvažovat a porovnávat různé nabídky a samozřejmě potřebujete informace. Především je dobré vidět nějaké výsledky práce firmy, která by mohla potenciálně stavět později váš dům.

 

 

Většinou jsou k dispozici reference, chce to poptat se a vygooglovat si poznatky, názory a zkušenosti dalších lidí.

Jak dosáhnout lepšího bydlení

Už vás nebaví žít v mrňavém bytě v hlučné čtvrti města? Chtěli byste si splnit sen mít jednou vlastní domek s kouskem zahrádky? Pak právě pro vás je tu společnost Living Prague, která vám pomůže vašeho cíle dosáhnout. Living Prague je společnost, která se stará hned o několik projektů na výstavbu rodinných domů v okolí Prahy. Jedná se o domy moderní, slunné, prostorné a úsporné, které poskytují veškerý komfort pro příjemné bydlení. Jsou vhodné pro jednotlivce, páry i rodiny s malými dětmi.  

Stavba svépomocí nebo stavební firmou

Pokud se chystáte stavět nebo rekonstruovat dům či byt, jistě jste se již rozmýšleli, zda práci svěříte stavební firmě nebo zda budete stavět svépomocí. Každá z možností má své výhody ale i nevýhody. Stavba svépomocí vás vyjde o mnoho levněji než odborná firma. Jenže vždy je něco za něco, stavba či rekonstrukce vám zabere mnohem více času a navíc nemáte na práci žádnou záruku. Je také potřeba být alespoň trochu zručný, což si přiznejme, většina z nás není.

Když je rekonstrukce nutná

Znáte to jistě sami, umakartové jádro v bytě není ideálním řešením koupelny a toalety, místy už začíná plesnivět, nedrží správně, jak by měl, a neposkytuje vám potřebný komfort, co tedy dělat? Chcete-li vaši kulturu bydlení pozvednout na lepší úroveň, budete muset váš byt podrobit rekonstrukci. Začněte nejprve bytovým jádrem, zbavte se nemožného nemoderního a nepraktického umakartového jádra a nechte si vyzdít zcela nové. Často s umakartovým jádrem sousedí kuchyňská linka, vezměte to jedním vrzem i s kuchyní, zasloužíte si už za ta léta nové vybavení.  

Jak na strop v domě

Nedávno jsem řešil situaci u novostavby s tím, jestli použít na strop Ytong a nebo nějaký jiný pevný materiál. Nakonec po zvážení a doporučení většiny firem z oboru jsem se rozhodl pro dřevěný strop. Proč jsem to udělal a nahradil jsem vlastně pórobeton „jen“ dřevem? Prvním důvodem jsou samozřejmě finance, protože pórobeton nebo strop z pálených cihel a dalších obdobných materiálů je velmi drahý a pro moje účely, kde bude jen půda a nebude obytná, je to zbytečné a navíc samozřejmě i dřevěný strop má svoji pevnost.

Žumpa nebo čistička?

Každý, kdo chce stavět v menších vsích nebo dál od města, kde není zavedena splašková kanalizace, je postaven před dilema vybrat si, jak bude nakládat s odpadní vodou. Možností není mnoho, tedy těch legálních, v současné době s omezeními platnými změnou stavebního zákona zůstaly pouze dvě. Můžete si vybudovat jímku pro sběr splaškové vody, kterou musíte jednou za čas nechat vyvézt, nebo si pořídíte domácí čistírnu odpadních vod. To však není vůbec nic jednoduchého. Nechat ji zahrnout do projektové dokumentace je snadné, ovšem vysvětlit stavebnímu úřadu, že je nesmysl vyvážet žumpu každý měsíc a zaplatit za to několik tisíc, to už je těžší.  

Stylové zábradlí na balkon

 

Starší rodinné i bytové a panelové domy bývají tradičně vybaveny balkony nebo lodžiemi. Postupem času však kovové zábradlí balkonů chátrá a koroduje a dřív nebo později se stává nebezpečným. Je proto třeba je vyměnit za nové. V případě panelových domů je výměna zpravidla uspíšena potřebou zateplení domu a spolu s novou fasádou se často mění právě i celé balkony včetně zábradlí na balkon.  

Jaké balkonové dveře

K balkonu patří neodmyslitelně balkonové dveře, jak byste se jinak na balkon dostali? Je třeba však výběru balkonových dveří věnovat dostatečnou pozornost. Rozdíly jsou zejména v tom, zda chcete balkonnové dveře dělené nebo pouze s jedním sklem. Pokud jsou dělené, mohou být obě části prosklené nebo spodní může být vybavena hladkou výplní. Dále si můžete nechat balkonové dveře vybavit zámkem, to se hodí zejména u balkonů v přízemí. Také sklo v balkonových dveřích může být různé, zvolte variantu hladkou nebo vzorovanou.

Vytápění – jaké máme možnosti?

 

Chybí-li ve vaší novostavbě vytápěcí soustava, je třeba si vybrat, jak budete topení chtít realizovat. Existuje několik základních typů topení, můžete je realizovat elektrikou, plynem nebo tuhými palivy. Většina lidí, kteří chtějí ušetřit, z výběru hned vyloučí elektrický i plynový kotel, protože jejich pořizovací náklady jsou poměrně vysoké a především provozní náklady, tedy cena paliva neustále roste. Proto jsou v současné době nejvíce v kurzu tuhá paliva.  

Vybíráme dlažbu

Stavíte-li nebo rekonstruujete koupelnu, budete potřebovat novou dlažbu. Někomu se líbí hladké lesklé dlaždice, které se snadno udržují. Nebezpečí číhá v tom, že tato dlažba může po namočení klouzat. V koupelně ale bývá na podlaze voda poměrně často. Obzvláště je třeba protiskluzovíou dlažbou vybavit sprchový kout. Ne každý chce mít v koupelně hotový sprchový kout, stále častěji jsou v novostavbách sprchové kouty vyzdívány. Ty je potom třeba obložit obklady a také dlažbou. Nechcete-li při sprchování balancovat na kluzké dlžbě jako na bruslích, zvolte raději matnou drsnější dlažbu.