29 března 2024

Stavba

Izolaci není radno odbýt

V posledních letech je léto vždy velmi nepředvídatelné, mohou být skutečná parna a z toho zase třeba tři týdny v kuse prší. Právě deštivé léto s vydatnými srážkami a často i přívalovými dešti je nebezpečné zejména pro ploché střechy a další stavby. Sebemenší nedokonalost těsnosti domu se hned projeví, proto je izolace střechy proti vodě velmi důležitým konstrukčním prvkem. Vodotěsné izolace jsou obzvláště důležité u plochých střech rodinných i panelových či jiných bytových domů. Plochá střecha má tu nevýhodu, že zde voda delší dobu stojí a neodtéká na rozdíl od střechy se sklonem, takže si mnohem snáz najde nějakou skulinku, kudy zatéct do domu. Proto je vhodné přikročit k revitalizaci domu a před zateplením fasády a střechy instalovat vodotěsné izolace.

Vodovodní přípojka – vodoměr doma nebo venku?

Než začnete stavět, bude po vás stavební firma chtít podepsat smlouvu, ve které se bude zmiňovat mimochodem o tom, že jí pro stavbu zajistíte bezplatné dodávky elektrické energie a vody. Voda je potřeba zejména na polévání betonu v základech a potom také základové desky. Budete se proto muset ze všeho nejdřív postarat o vykopání a realizaci vodovodní přípojky.

Vodovod v obci vede většinou v obecním pozemku, kde se však nachází také další vedení jako plyn, elektřina, telekomunikace apod.

Rychlé strojní omítání

Lidé jsou zvyklí dnes na všechno spěchat, času nemá nikdo nazbyt a včera už bylo pozdě. I díky tomu je třeba urychlovat stavební práce, vyvíjejí se proto neustále materiály a konstrukce, které umožňují značnou úsporu času a také práce, a tyto trendy se dostávají postupně i do dokončovacích prací.

Nezáleží na tom, z jakého materiálu je dům postaven, v každém případě je třeba mu nakonec dodat finální omítku.

Na co si dát pozor při výběru střešní krytiny

Střešní krytina je důležitou součástí každého domu a velmi záleží na tom, jaký druh si vyberete pro váš dům právě vy. Kritérií výběru je celá řada, jedním z hlavních je samozřejmě cena a kvalita, nicméně vybírat je třeba také podle praktických požadavků, nechcete-li střešní krytinu za pár let opět měnit.

Důležitý je sklon střechy. Máte-li střechu rovnou, nehodí se na ni tašky z pálené hlíny ani betonové tašky, zde je třeba použít lehčí typ střešní krytiny, jako je plech, plast nebo speciální svařovaná folie.

Obohaťte bydlení umělým kamenem

Také Vás už nebaví stěny v podobě holé omítky? Strohost architektury má sice něco do sebe, ale současné trendy směřují zcela jiným směrem. Jedná se o dekorace interiérů i exteriérů umělým kamenem. Pravděpodobně mnozí z Vás o tomto stavebním materiálu v minulosti již slyšeli. Můžeme si obkladový umělý kámen shrnout jako betonové, či sádrové výrobky, které slouží pro dosažení přírodního vzhledu připomínajícího kámen. Dle struktury jsou pak dílčí obklady rozlišovány, v závislosti na tom, který druh kamene imitují.

Jak správně odhadnout náklady na stavbu domu

Existuje pouze jedna přesná metoda vyčíslení ceny domu a tou je sečíst všechny účty poté, co byl dům postaven. To vám však nepomůže v plánování výdajů a rozhodování o nutnosti a výši půjčky či hypotéky před samotnou stavbou, proto se musíte držet vždy nějakého odhadu.

Tento odhad není jednoduché vypočítat a mějte na paměti, že přesného čísla se nikdy nedoberete. Existuje tolik proměnných a tolik pokušení utrácet, jakmile začnete stavět dům, proto je velmi těžké stanovit si realistický rozpočet.

Co dělat, když vám v Praze vlhne starší byt?

90% obyvatel Prahy bydlí v bytech. Ačkoli developerské společnosti v současnosti vytváří stále nové projekty bytových domů a ostatních novostaveb, většina domů v Praze je panelových a stojí zde už pár desítek let. Čas má samozřejmě negativní účinky na vlastnosti celé stavby a zejména na odolnost proti vlhkosti. Ve starších bytech jsou velmi časté problémy se zvýšenou vlhkostí a ani pravidelné a intenzivní větrání ji nedokáže odstranit. Co dělat v takovém případě?

Jak na rekonstrukci střechy

Každý, kdo má vlastní dům, ví, že s jeho údržbou je spousta starostí, stále je co vylepšovat nebo opravovat. Nicméně k nejdůležitějším částem domu bezpochyby patří střecha. Pokud vám do střechy zatéká, poškodily ji povětrnostní podmínky nebo už má své nejlepší roky za sebou, je třeba ji opravit. Rekonstrukce střechy je dobré nechat na profesionálech, kteří se jí zabývají, protože zde se všechny nedokonalosti hodně rychle projeví. je rozdíl, zda je třeba provést rekonstrukce ploché střechy nebo šikmé střechy a záleží také na celkovém rozsahu potřebných prací.

Jak instalovat hromosvod

Čas od času se stane, že i když dům stojí uprostřed obce a okolo jsou vyšší objekty, může do střechy při bouřce uhodit blesk. Blesk si totiž vybírá cestu nejmenšího odporu a i když nemáte hromosvod, může právě vaše střecha blesk přitáhnout. Pokud jej nemáte, uhodí přímo do střechy a váš dům může jednoduše vyhořet. Jak se bránit? Nejlepším řešením je instalovat na dům hromosvod, správně bleskosvod.

Ověřené postupy při sanaci vlhkého zdiva

Problém se vzlínáním vlhkosti a jeho průnikem do zdiva jistě řešilo mnoho z nás. Jedná se o poměrně častý problém a to nejen v objektech, které patří k těm starším. V případě průniku vlhkosti do zdiva se zdivo začne rychle poškozovat a je třeba razantně zasáhnout. Sanace vlhkého zdiva většinu problému vyřeší, podmínkou je však její kvalitní realizace.