28 září 2021

Stavba

Elektrické rozvody Porotherm versus Ytong

Přichystat drážky ve zdech pro natažení elektrických kabelů není zase tak složité. Stačí si rozmyslet, kde byste chtěli mít zásuvky, světla a vypínače a podle toho vysekat či vyřezat do zdi drážky. Ovšem není zeď jako zeď, zatímco u Porothermu budete používat bourací kladivo, abyste vytloukli cihly tak, aby se tudy daly protáhnout dráty, Ytong je mnohem měkčí, na ten stačí použít speciální lžíce a nemusíte drážky řezat bruskou, zvládnete je vyhloubit bez problémů rukou.

Vybíráme fasádu

 

Máte-li hotovou novostavbu nebo dokončenou rekonstrukci, budete chtít určitě dům dokončit omítkou. Fasáda vytváří celkový vzhled domu, proto je zapotřebí vybírat pečlivě, aby se k vašemu domu jednak hodila a potom také aby dlouho vydržela. Je smutné vidět relativně nové domy, postavené teprve před pěti lety, kterým už oprýskává omítka kolem oken. Může to být neprofesionální aplikací, ale také podřadným materiálem.

Co je třeba zařídit po zdění

Necháváte-li si stavět dům a zdění je v plném proudu, je třeba myslet na to, co se bude dít dál. Jakmile budou vyzděny všechny stěny a věnec zalitý betonem, můžete si pozvat tesaře na rozměření střechy. Budete-li si vnitřky dodělávat svépomocí, můžete pomalu objednat i okna, protože ta se poměrně dlouhou dobu vyrábí. Dále byste určitě měli popřemýšlet také o komínu, který bude třeba záhy také řešit a v neposlední řadě si začněte promýšlet, kde budete potřebovat zásuvky, vypínače na světla a další věci, které vám později značně urychlí práci.

Když potřebujete střechu nad hlavou

 

Když se staví dům, každá část hrubé stavby je velmi důležitá. Jsou-li špatně udělané základy, může se dům sesouvat, pokud jsou ošizené zdi, mohou plesnivět stěny. Totéž platí o střeše, ta musí být také perfektní, aby vám dovnitř nezatékalo, dům dobře těsnil a neutíkalo vám tudy zbytečně teplo. Nezáleží na tom, zda je střecha rovná nebo sedlová, pokud je tvořená kvalitními materiály a odborně sestavená, bude vám spolehlivě sloužit tak, jak má.

Rozvod elektřiny v novostavbě

Máte-li dokončenou hrubou stavbu, můžete se pustit konečně do dokončování interiérů. Jako jedny z prvních budete potřebovat realizovat rozvody elektrické energie. Pokud se v tomto oboru sami nepohybujete, raději to nechte na profesionálech. Jste-li v tomto oboru sami zběhlí, potom si můžete troufnout rozvody udělat osobně. Předem si rozmyslete, kde budete chtít mít světla a zásuvky a také kolik jich budete potřebovat.

Jak na dřevěné podlahy

Dřevo je v interiérech velmi oblíbené, protože jako přírodní materiál pomáhá udržet příjemné klima. Dřevěná podlaha z tvrdších dřevin (např. dubová) vypadá vždy velmi dobře, je odolná vůči otěru a může vám tak sloužit dlouhá léta. Není vhodné ji dávat do vlhkých místností, jelikož dřevo může nasáknout vyšší vlhkost, čímž vznikají objemové změny a následně deformace celé podlahy.

Doplňky k oknům

Vybíráte-li právě okna, je důležité uvědomit si, že nejde jen o samotná okna jako taková. Společně s okny je třeby vybrat si také parapety, zvážit, zda budete využívat žaluzie na oknech nebo se můžete rozhodnout třeba také pro venkovní rolety, které patří mezi stínící techniku a starají se o to, abyste v létě měli v interiéru příjemný chládek. Okna nabízí velké množství různých variant doplňků, můžete si zvolit samozřejmě barvu oken z vnitřní i venkovní strany zvlášť, což platí i o parapetech.

Rodinné domy na klíč

Také vy se chcete osamostatnit a vybudovat si vlastní domov? V dnešní době máte širokou šálu možností, jak získat váš vysněný dům. Také stavebních materiálů a typů konstrukce domů neustále přibývá, většina lidí však výběr zužuje na klasický zděný dům versus dřevostavba. Oba typy konstrukce mají své výhody a nelze obecně určit, který je lepší, to záleží na vašich konkrétních požadavcích a možnostech.

Zděné domy se dnes staví tak, aby byly nízkoenergetické a šetřily na výdajích za energie vaši peněženku.

Základ pro stavbu i rekonstrukci - lešení

Lešení je konstrukce, která umožňuje realizovat stavbu i rekonstrukci. Bez něj těžko postavíte zdi v místech, kam již nedosáhnete. Každá stavební firma potřebuje vlastní lešení, protože se bez něj zkrátka neobejde. Pokud jste však soukromá osoba, která lešení potřebuje jednou za život, nemá pro vás cenu jej kupovat a potom se ztrátou zase prodávat. Mnohem víc se vám vyplatí si lešení v takovém případě půjčit. Firma LEHMANN TECHNIK ČR s.r.o. nabízí lešení Praha k pronájmu i prodeji.

Podlaha - základ každého interiéru

Stavba musí začínat vždy od podlahy, nelze začít zprostředka nebo nejprve postavit střechu a tu potom ve vzduchu držet silou vůle. V případě stavby domu je podlahou prozatím základová deska, později je třeba do jednotlivých pokojů realizovat lité nebo anhydritové podlahy či samonivelační stěrky. Základem úspěchu je, aby byla podlaha profesionálně realizovaná, rovná a hladká, potom může bez problémů sloužit jakýmkoli účelům. Bojíte-li se, že to sami nezvládnete, obraťte se na odborníky.