14 července 2024

Kde se vzaly papírové ubrousky

Dnes je používáme naprosto běžně, ale jen málokdo se zamýšlí nad tím, jaký vlastně mají papírové ubrousky a kapesníky původ. Ubrousek při stolování používali již staří Římané, který podle názvu pocházejícího z punštiny měl zřejmě prapůvod v Kartágu. Římané je používali nejen k otření rukou, ale také do nich zahalovaly výslužky z hostiny. Zvykem bylo, že si každý host na slavnost přinesl vlastní ubrousek. Kapesníky znali rovněž již staří Římané, kteří je nosili jako módní doplněk a znak vysokého postavení ve společnosti.

 

Původ papírových kapesníků se datuje do období první světové války. V Americe byl vyvinut materiál nazvaný cellucotton, který měl nahradit nedostatkovou bavlnu. V první řadě byl cellucotton určen pro vojáky místo ručníků k hygienickým účelům a na ošetřování ran. Později začaly papírové ubrousky sloužit k odstraňování make-upu. Jeho používání bylo oblíbeno zejména v hollywoodských kruzích. Postupně spotřebitelé začali papírové ubrousky používat jako kapesníky v době alergií i respiračních onemocnění. V roce 1930 tak odstartovala éra používání papírových kapesníků jako produktu, který je určený především na smrkání.

Dnes jsou k dostání běžně nejen papírové ubrousky různých velikostí, počtu vrstev, barev i potisků, ale také papírové kapesníky v malých cestovních baleních či kartonových krabičkách. Kapesníčky jsou vícevrstvé, s potiskem a výjimkou nejsou ani kapesníky obohacené o balzámy, například z avokádového nebo bambuckého másla, které pečují o pokožku. Velmi populární jsou i parfemované kapesníky. Kromě běžných papírnictví a drogerií můžete hygienické potřeby nakupovat za výhodnější ceny na internetu. Vyzkoušejte on-line obchod EU-Trade.cz, kde naleznete hygienické potřeby na jednom místě – toaletní papír, kuchyňské utěrky, ubrousky i kapesníčky a spoustu dalšího.