28 září 2021

Jak vybrat svítidlo na chodbu

Světlo potřebujeme k životu. Dříve lidé vstávali a chodili spát podle slunce, dnes to již není třeba a mnohdy to ani není možné. Třeba v továrnách, kde je nepřetržitý provoz, nebo závodech, které začínají ráno v šest hodin. Všude tam je zapotřebí umělého osvětlení. S tím u nás poprvé přišel František Křižík v roce 1878, kdy vylepšil obloukovou lampu, takže mohla fungovat jako pouliční osvětlení. Co by asi Křižík říkal dnes na nové úsporné žárovky, které poskytují světlo skoro zadarmo a šetří životní prostředí?

 

Moderní svítidla pro každou místnost

 

Postupem času se nevyvíjely pouze světelné zdroje, ale také svítidla. Dnes existuje široká škála různých svítidel na strop, stěnu, lze je připevnit přímo na strop nebo dle potřeby zavěsit. Velmi dobře vypadají svítidla na stěnu, ta mohou být klasická nebo třeba vestavná do zdi. Vezmeme-li si na paškál chodbu, můžeme zde prakticky libovolně laborovat a zkoušet různé varianty osvětlení.

 

Nejčastěji se na chodbě používá stropní či závěsné svítidlo jako hlavní zdroj světla. Světlo se může rozsvěcet pohybovým senzorem nebo klasickým vypínačem. Pokud chcete minimalistické osvětlení, velmi dobře můžete využít vestavné bodovky, které můžete umístit na strop a používat jako hlavní zdroj světla, nebo je použijte jako orientační osvětlení v chodbě či na schodech. Máte-li na chodbě stále málo světla, můžete využít nástěnná svítidla. Na schodech velmi dobře vypadají také LED pásky, které reagují na pohyb. Často se na chodbách také využívají sádrová svítidla, která jsou přetíratelná běžnou malbou, takže dokonale splynou s každou stěnou. Můžete vybírat z různých typů, velikostí a tvarů. Chcete-li velký výběr a profesionály, kteří se vám budou věnovat, navštivte světelné studio Aulix v Dolních Břežanech a najděte si zde ta pravá svítidla do vaší chodby.