20 ledna 2021

Dům

Jak na organický odpad

 

V každém domě je třeba vyřešit situaci s odpady. Každý den člověk spotřebuje spoustu litrů vody splachováním toalety, sprchováním, mytím nádobí apod. Tuto vodu je třeba odvádět, v případě města je to jednoduché, odpadní voda se vede do kanalizace. Pokud ovšem splašková kanalizace v blízkosti domu není, je třeba nakládání s odpadní vodou řešit jinak. Dříve se používaly septiky – několika komorové systémy, které umožňovaly pročištění odpadní vody.

Podlaha – základ interiéru

Každá místnost má svou vlastní atmosféru, osobnost, duši. Tu jí propůjčuje nejen vybavení, ale také podlaha. Ta tvoří základ každého interiéru a hraje důležitou roli pro stylové uspořádání pokoje a stejně tak pro praktické využití. Je totiž rozdíl, jestli potřebujete podlahu do kuchyně, kde bude hodně namáhaná, nebo do ložnice. S ohledem na využití je třeba také podlahovou krytinu vybírat.

 

 

Na trhu je k dostání celá řada různých typů podlahových krytin. Jednou z nejlevnějších a nejběžnějších je koberec.

Okna kvalitní a stylová

Při výběru oken je velmi důležitá kvalita, s tím budete jistě souhlasit. Ovšem nestačí pouze prvotřídní zpracování, důležitý je také materiál. Okna mohou být hliníková, dřevěná nebo plastová. Budeme-li hovořit o plastových oknech, je důležité, aby plast použitý ke konstrukci oken byl produktem prvovýroby a nebyl tudíž recyklován. Plastová okna na dům vychází zhruba na 100 000 Kč, nabídek dostanete celou řadu a budou se i cenově poměrně výrazně lišit. Doporučuji zvolit zlatou střední cestu. Vyšší cena vám totiž vyšší kvalitu ani náhodou nezaručí, naopak až podezřele levné výrobky nebývají moc kvalitní.

Bez světla se neobejdete

 

Světlo je jedním z nejdůležitějších elementů, bez něj se prostě neobejdeme. Jelikož den má jen omezený počet hodin a ne po všechny máme dostatek světla na práci či zábavu, je třeba si pomoci umělým osvětlením v našich obydlích i kancelářích. Pro dodání dostatku světla se používají svítidla. Tradičně se vyrábí lustry na strop, které slouží jako centrální svítidlo v místnosti, a potom se používají další doplňková svítidla, nejčastěji stolní nebo stojací lampy, podhledová nebo přídavná stropní svítidla.  

Nářadí pro každého

 

Ať už jste domácí kutil nebo profesionální řemeslník, ruční nářadí tvoří jistě základ vašeho vybavení. Pomocné nástroje byste si měli vybírat podle kvality zpracování. Některé levné výrobky v supermarketech vypadají na první pohled pěkně a jsou zpravidla prodávány za velmi výhodnou cenu. Nicméně jejich kvalita většinou značně pokulhává, což způsobuje jejich ne právě dlouhou životnost. Co chcete dělat s vrtačkou, kterou jednou zapnete, pokusíte se vyvrtat díru do zdi a vrtačka se vám odporoučí do věčných lovišť?

Topíme ještě úsporněji

Topení je systém, bez kterého se neobejde žádné obydlí v naší zeměpisné šířce. V zimním období jsou poměrně častým jevem silné mrazy, které donutí i ty největší šetřílky doma zatopit. Ovšem systém vytápění má celou řadu možností, jak může být realizován. Topíte-li v současnosti plynem, prozradíme vám, že to je jeden z nejdražších zdrojů tepla. Chcete-li ušetřit, je třeba způsob vytápění změnit. Potřebujete poradit, čím tedy topit, abyste nevyhazovali peníze oknem? Je to jednoduché, efektivním řešením pro úsporné vytápění jsou tuhá paliva.

Bezpečnostní dveře vám zaručí klidný spánek

Znáte ten nepříjemný mrazivý pocit v zádech, jste-li doma sami a slyšíte podivný zvuk? Obzvláště ve velkých městech se to podezřelými živly jen hemží, a tak není divné, když je člověk doma trochu paranoidní. Paranoia se zhoršuje, čím blíž bydlíte vyhlášeným čtvrtím, kde jsou krádeže na denním pořádku. Zejména obyvatelé Brna s tím mají spoustu zkušeností. Lidé proto sebe i svůj majetek chrání různými způsoby.

Jak vybrat bránu

Plánujete-li kolem domu plot, budete potřebovat také branku k chodníku a pokud máte na pozemku naplánovaná parkovací stání, budou nezbytná také vrata. Dříve se ploty osazovaly dvoukřídlými poměrně nevzhlednými vraty, v dnešní době si ale můžete zvolit atraktivní otevírací nebo posuvnou bránu na manuální nebo i dálkové ovládání. To je praktické zejména v zimě, když přijíždíte k domu, stačí zmáčknout knoflík a díky vyslanému signálu na předem definované frekvenci se vám brána sama otevře, vy tak nemusíte vystupovat a bránu otevírat ručně. Neváhejte a pořiďte si i vy praktickou bránu na dálkové ovládání.

Jak na výběr komínu

Pokud jste se rozhodli stavět nebo rekonstruovat váš dům, potom bude důležitou součástí otopná soustava. Její uspořádání by mělo odpovídat zvolenému typu paliva a stejně tak výběr komínu. Komín je velmi důležitou, avšak často opomíjenou, součástí každé otopné soustavy. Jakmile spalujete palivo, dochází kromě vývoje tepla také k produkci vedlejších produktů, kterými jsou často poměrně agresivní spaliny.

Vybíráme garážová vrata

Garáž je významnou součástí každého domu. Důležité je, aby zvenku tvořila s domem jednolitý celek, proto je dobré vybrat garážová vrata ve stejné nebo alespoň podobné barvě jako jsou okna. Dům potom vypadá barevně sladěný a má styl. Je tedy třeba vybírat garážová vrata s ohledem na estetické provedení. Každá garáž má individuální rozměry, to platí i o velikosti vrat. V ideálním případě si tedy vyberte takového dodavatele, který vám nabídne vrata přesně na míru podle stavebních možností a rozměrových dispozic.