28 září 2021

Jak vybrat správné a kvalitní pracovní rukavice na stavbu

Pracujete-li vy sami, nebo vaši zaměstnanci v oborech jako je stavebnictví, strojírenství a nebo dokonce potravinářství, jsou velmi důležitou součástí pracovních pomůcek rukavice. Pracovat bez nich je koledování si o malér, ať už kvůli úrazu, nebo nedodržení hygienických nároků. Je potřeba vybrat takové, které zvládnou splnit, co od nich vyžadujete a zároveň, pokud nejde o jednorázové, vydrží.

Ze všeho nejdřív je nutné si ujasnit, k čemu se budou rukavice používat, s čímž souvisí zátěž, která bude na rukavice vytvářena. Proto by první pátrání mělo směřovat ke zjištění, ke kterým činnostem jsou vhodné, které typy rukavic a jakou ochranu rukám poskytnou. Rukavice, určené pro specifičtější použití, pak obvykle mají různá doporučená použití a přesné specifikace odolnosti. Najdete je vždy na přiloženém štítku a není radno jejich váhu podceňovat, jedná-li se o činnost, která se při nedostatečné kvalitě ochranných pomůcek stává rizikovou.

Typy pracovních rukavic

Pracovních rukavic lze na trhu najít mnoho. Různé typy pracovních rukavic se hodí k jiným pracím a přináší své vlastní výhody. Nejčastěji se vyskytují kombinované, kožené a textilní rukavice, doplnit by mezi nejpoužívanější rukavice šly také jednorázové a různé chemické nebo úklidové.

Mezi specializovanějšími rukavicemi najdeme třeba svářečské, protipořezové nebo antistatické. V chladném až mrazivém prostředí přijdou vhod rukavice certifikované dle normy EN 511, která zaručí uživateli velmi vysokou odolnost proti chladu (až do -80 °C).

Někdo zase k efektivnímu vykonávání své práce potřebuje rukavice pro dotyková zařízení a kapacitní displeje, neboť tato technologie je dnes přítomna na více a více místech. V úpravě pro dotykové obrazovky můžeme najít spoustu různých druhů rukavic, ať už jde o rukavice chránící proti statickému výboji či pořezu.

Materiál a velikost

Když máte jasno ve využití, je na čase ujasnit si některé další vlastnosti rukavic. Zejména se jedná o jejich materiál, který je pro pohodlí práce s rukavicemi velmi zásadní a velmi ovlivní také míru, do které rukavice ochrání pracovníkovi ruce. Nejčastěji se používají materiály jako je bavlna, textilie, různé směsi PVC a kůže. Materiál má vliv také na prodyšnost. Někdy je tak vhodnější zvolit štípenkové s hrubší strukturou, které poskytnou větší ochranu proti oděru, jindy ale zase oceníte hladší a prodyšnější rukavice z lícové usně.

Podcenit by se neměla ani velikost rukavic. Má-li v nich být ruka v bezpečí a zároveň schopna vykonávat práci, musí nabízet prostor pro přirozený pohyb a z ruky rozhodně nepadat. Není však nutně špatné mít ve špičkách alespoň malý prostor navíc.

Při výběru pracovních rukavic by se nemělo stát, že se jejich výběr lidově řečeno odflákne. Pracovník může s nimi na rukou strávit velmi dlouhé úseky a během tohoto času mu v žádném případě nesmí být nepohodlné, ani jej jakkoliv jinak obtěžovat, ale právě naopak mu musí být příjemným spolupracovníkem.