26 března 2023
Stavíme plot

Stavíme plot

Každý z nás, kdo má vlastní dům, má tendenci jej chránit. Je to přirozené, je to přece náš majetek. stejně tak to funguje i s pozemkem, proto již před dávnými časy lidé vynalezli plot, kterým ohradili své území, aby chránili je i sebe samotné před nepřáteli. V dnešní době se již nesetkáváme s ohradami z dřevěných kůlů, jejich roli převzaly kultivované moderní ploty.

Zahrada je místo odpočinku, kam se uchýlíme, když máme zrovna volno a z nebe nepadají trakaře. Od shonu každodenního života se snažíme alespoň na chvíli utéct, zahrada je pro nás takovou oázou klidu, kterou však chceme chránit a tím i naše soukromí. K oplocení pozemku dojde nakonec každý, někdo dřív, jiný později. Na výběr je v každém případě velké množství různých druhů plotů. Záleží především na vašich představách o plotu a vašich konkrétních požadavcích.

Existují ploty masivní, které váš dům a zahradu naprosto odříznou od okolního světa. Ty však nebývají zrovna nejestetičtější, proto se často k takovému plotu vysazuje zeleň, aby trochu změkčila nekompromisní vzhled plotu. Velmi často jsou vidět ploty se zděnou podezdívkou, kterou doplňují dřevěná pole nebo designově velmi pěkné kované ploty. Ty působí skutečně nádherně. Na druhou stranu jsou zase poměrně drahé, takže za okrasný plot si v každém případě připlatíte.

Dřevěné ploty vypadají taktéž nádherně, vynikne zde barva a kresba dřeva, ploty jsou nenásilné a působí velmi přirozeným dojmem. Nevýhodou dřevěných plotů je to, že o dřevo se musíte pravidelně starat. Je poměrně náchylné k destrukci vlivem počasí i škůdců. Záleží tedy pouze na vás, zda se budete chtít v budoucnu zabývat každé dva roky natíráním plotu. Nejjednodušším a také pravděpodobně nejlevnějším řešením je pletivo. Pokud však chcete plot kvůli soukromí nebo zvýšení bezpečnosti, asi to pro vás nebude nejlepší volba. Každý má dnes na plot jiné nároky, proto jich existuje tolik druhů, aby si vybrali všichni.